TECHNIKI NADRUKÓW KTÓRE WYKONUJEMY

SITODRUK

Technika idealna przy większych nakładach, jej zaletami są trwałość, niska cena, uniwersalność, szerokie zastosowanie i szybkość wykonania. Preferowana ilość zamówienia dla jednego wzoru - od 50szt. Sitodruk jest najstarszą znaną metodą znakowania tkanin i do dziś uchodzi na jedną z najlepszych. Za wynalazców tej metody uważa się Japończyków, którzy już w XVIIw sitodrukiem zdobili tkaniny przeznaczone na kimona. 

Wykonanie nadruku metodą sitoduku rozpoczyna się od przygotowania tzw matrycy - czyli siatki wykonanej z metalu, poliestru lub nylonu na którą nanosi się wzór do nadrukowania np. na koszulki. Każdy kolor wymaga osobnej matrycy i osobnego naniesienia go na materiał- stąd wyższa cena przy nadrukach wielokolorowych. 

Po wykonaniu matryc nadruk nanoszony jest na wymaganą powierzchnię przy pomocy karuzeli do sitodruku- farba w danym kolorze przetłaczana jest przez sito (matrycę) - to właśnie od jakości matrycy i średnicy oczek siatki zależy precyzja i estetyka nadruku. 

Na końcu sitodruk utrwala się wygrzewając materiał w specjalnym piecu aby zabezpieczyć nadruk.  

Istnieje wiele rodzajów farb sitodrukowych w tym również takie, które dają bardzo ciekawe efekty jak np. sitorduk farbami dającymi efekty odblaskowe, fotochromowe, puchnące czy fosforyzujące.

FOLIE FLEX/FLOCK

Technika nazywana przez nas jednostkowym sitodrukiem ponieważ jest równie trwała, precyzyjna, stosunkowo tania i szybka w wykonaniu. Technika nadruku idealna do niskich i średnich nakładów - nadruki na koszulki i inne ubrania oraz gadżety można wykonywać już od 1szt. 

W tej technice najpierw wykonuje się projekt nadruku na komputerze (musi być to plik w krzywych), po czym jest on wycinany z folii flex lub flock przez ploter. Po wycięciu wzoru z folii usuwa się niepotrzebne elementy tak by na warstwie klejącej (każda płachta folii flex i flock ma dwie warstwy - jedną jest folia, a drugą podkład klejący) pozostały tylko te elementy, które należną do nadruku. Pozostałe elementy wgrzewa się w wysokiej temperaturze w materiał lub znakowaną powierzchnię za pomocą prasy termotransferowej . Folie dostępne są w wielu różnych kolorach w tym również w złotym, srebrnym czy neonowych lub efektach takich jak brokat, efekt metaliczny a nawet flex puchnący. 

Bezpośredni nadruk na odzieży wykonywany przez specjalną drukarkę DTG - maszynę nanoszącą wzór bezpośrednio na znakowaną powierzchnię. Charakteryzuje się szybkością i łatwością wykonania (możliwość znakowania już od jednej sztuki), pięknym odwzorowaniem kolorów, precyzją, możliwością uzyskania przejść tonalnych między kolorami oraz co ważne dla wielu klientów w przypadku nadruku na jasnych tkaninach (głównie biały, szary) wzorem który jest "wmalowany" w materiał. Druk cyfrowy DTG staje się też często alternatywą dla sitodruku - w sytuacjach gdy wzór posiada bardzo wiele kolorów i przy niskim/ średnim nakładzie wykonanie go sitodrukiem nie jest optymalne.    

DRUK CYFROWY DTG

SOLWENT

Metoda kojarzona bardziej z poligrafią niż nadrukami na odzieży, jednak druk solwentowy jest również często używany przy znakowaniu ubrań i gadżetów reklamowych. W tej technice specjalny ploter atramentowy nanosi farbami solwentowymi wzory na różne powierzchnie - w przypadku znakowania odzieży jest to folia solwentowa flex lub flock po czym wzór wycinany jest ploterem tnącym po obrysie, przenoszony na folię transferową i wgrzewany w tkaninę np koszulkę za pomocą prasy termotransferowej.

Druk solwentowy charakteryzuje się wysoką trwałością, pięknym odwzorowaniem kolorów, fotograficzną jakością nadruku, szybkością wykonania oraz możliwością znakowania już od 1szt. 

SUBLIMACJA

Druk sublimacyjny to technika nadruku, która wykorzystuje zjawisko sublimacji.

Wzór drukowany jest farbami sublimacyjnymi na specjalnych papierach transferowych po czym przenoszony jest na przedmiot specjalnie przygotowany do nadruku sublimacją tj. pokryty lakierem poliestrowym. Technika wykorzystywana w produkcji wielu gadżetów reklamowych takich jak kubki, smycze, etui (case) do telefonów, ręczniki i wiele innych. Metoda stosowana również w produkcji odzieży sportowej - idealna do wykonywania nadruków na koszulki techniczne, spodenki sportowe i inne. Sublimacją wykonywane są też będące ostatnio w szczycie popularności szczególnie wśród nastolatków ubrania fullprint - koszulki i bluzy fullprint (z pełnym nadrukiem) charakteryzujące się fotograficzną jakością i żywą kolorystyką.

Zaletami tej metody są szybkość wykonania, możliwość drukowania już od 1szt, trwałość, fotograficzna jakość i odwzorowanie kolorów oraz to, że nadruki sublimacyjne nie ograniczają ruchów tkaniny (są "wmalowane" w powierzchnię).